Jak wybrać pierwsze oprawki?

Jak wybrać pierwsze oprawki?

Jeśli nigdy nie nosiliśmy okularów, wybór pierwszych oprawek to bardzo ważna decyzja. Nieważne, czy potrzebujemy ich, dlatego że stwierdzono u nas wadę wzroku, czy po prostu chcemy zmienić trochę wygląd, dobór oprawek jest kluczowy dla pełnego komfortu. Jak wybrać pierwsze oprawki?

Badania optometryczne

  1. Rozstaw źrenic

Jednym elementów badania wzroku, który wykonuje nam lekarz lub optometrysta, jest rozstaw źrenic. Jest to odległość od środka źrenicy lewego oka do środka źrenicy prawego oka podana w centymetrach. To właśnie rozstaw źrenic jako pierwszy determinuje wybór komfortowych oprawek. Dlaczego? Wynika to z faktu, że dobre, precyzyjne widzenie to podstawa korekcji wzroku. Ponadto oprawki źle dobrane pod kątem rozstawu źrenic mogą być przyczyną różnych przykrych dolegliwości, takich jak np. ból oczu, uczucie ciągnięcia gałek ocznych, ból głowy, rozkojarzenie itp.

  1. Wysokość montażu szkieł

Poza rozstawem źrenic istotnym parametrem jest też wysokość montażu szkieł korekcyjnych w oprawie okularowej, która zależy od tego, jak skonstruowane jest dane szkło. Jeśli rozstaw źrenic i wysokość, na jakiej będzie źrenica patrząc przez okulary, nie zostaną uwzględnione albo pomiary będą wykonane z jakimś błędem, może dojść to tzw. efektu pryzmatycznego.

Parametrów takich, na które powinno się zwracać uwagę, jest więcej. Dlatego dla pełnego komfortu noszenia okularów warto robić je w dobrym zakładzie u doświadczonego optyka.

Dobór do kształtu twarzy

Ważnym z kolei dla naszego komfortu wizualnego, ale też dla samopoczucia parametrem jest odpowiedni dobór oprawek do kształtu twarzy.

  1. Jak określić kształt twarzy?

Najprościej udać się do dobrego zakładu optycznego. Ale jeśli nie mamy takich możliwości, można skorzystać z dwóch prostych i łatwo dostępnych narzędzi – lustra i szminki (lub zmywalnego mazaka). Stań przed lustrem i szminką lub mazakiem odrysuj na nim kontur swojej twarzy. Odsuń się i zobacz, jak wygląda ten obwód. Czy jest zbliżony do trójkąta kwadratu (prostokąta – twarz podłużna) lub koła, czy może owalu. To prosta metoda na określenie bazowego kształtu twarzy, bo oczywiście są jeszcze inne jej cechy, takie jak np. wysunięta czy szeroka szczęka, szeroki albo wąski rozstaw oczu itp. itd., które determinują ostateczny wybór oprawek. Dlatego… cóż, bez mierzenia będzie ciężko. Ale warto wiedzieć o doborze przy tych podstawowych kształtach.

  1. Twarz okrągła

Tu trzeba się skupić na tym, żeby dobrane oprawki ją optycznie wyszczupliły i nieco wydłużyły. Tu polecamy modele bardziej kanciaste, tzn. zbliżone do prostokątna, kwadratu albo też okrągłe, owalne, ale zwężające się do dołu.

  1. Twarz owalna

Podobno taki kształt twarzy jest idealny, co oznacza, że jej właściciele mogą „zaszaleć” z oprawkami i wybrać dowolne. Ale o jednym, oprócz oczywiście pomiarów optometrycznych, muszą pamiętać – żeby oprawki nie były dłuższe niż szerokość twarzy.

  1. Twarz trójkątna

Kluczowe jest tutaj „odwrócenie” uwagi od górnej części twarzy. Dlatego okulary powinny mieć delikatne, jasne poprawki o kształcie okrągłym albo owalnym. Na trójkątnej twarzy dobrze wyglądają okulary bez oprawek.

  1. Twarz kwadratowa

W takim przypadku trzeba postarać się złagodzić oprawkami rysy twarzy, dlatego że kwadratowa twarz ma kanciaste, bardzo wyraziste rysy. Można wybrać zaokrąglone oprawki, w których góra będzie ciemniejsza, a dół jaśniejszy.

  1. Twarz podłużna

Podobnie jak wyżej, przy twarzy kwadratowej, taka twarz też ma dość ostre rysy, a w dodatku jest podłużna. Trzeba więc przede wszystkim zrównoważyć jej proporcje. Jak to zrobić? Wybrać po prostu okrągłe oprawki.

Kolor

Tutaj oczywiście, można już zaszaleć. Ale przymierzając wiele okularów, widzimy, że jednym jest lepiej w ciemnych oprawkach, a innym – w jasnych. Jedni nie wyglądają zbyt dobrze w krzykliwych kolorach, a inni – przeciwnie – w takich właśnie wyglądają najlepiej. Tutaj zdecydowanie pomaga w doborze osobista wizyta u optyka i przymierzenie odpowiednio przez niego wyselekcjonowanych oprawek. Koniecznie ze wsparciem osobistego doradcy, na przykład męża, żony czy przyjaciółki. My też oczywiście z przyjemnością doradzimy.

Przeczytaj także:

http://www.optykadeka.pl/uncategorized/jakie-szkla-korekcyjne-wybrac-optyka-deka

http://www.optykadeka.pl/uncategorized/jak-wybrac-okulary-przeciwsloneczne/