Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

jak wybrac okulary przeciwsloneczne

Okulary przeciwsłoneczne, nie tylko latem, to taki sam element ochrony przeciwsłonecznej jak krem z filtrem czy kapelusz. Słońce, choć z jednej strony dzięki niemu nasz organizm wytwarza witaminę D, wyrządza skórze i naszemu organizmowi sporo szkody. Także oczom. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Nie z marketu

Jedno jest pewne – choć okazji nie brakuje, nie kupuj okularów przeciwsłonecznych w markecie. Nawet najpiękniejsze i najbardziej twarzowe nigdy nie będą spełniać funkcji, której od nich powinniśmy wymagać, czyli pełnej ochrony wzroku przed promieniowaniem słonecznym. Okulary przeciwsłoneczne, by mogły spełnić swoją rolę, muszą mieć soczewki okularowe z filtrem minimum 400. Dlaczego? Dlatego, że pod wpływem słońca źrenice zwężają się, aby wpuścić do oczu jak najmniej promieni słonecznych. Ale… jeśli założysz okulary bez odpowiedniego filtra, to źrenice zamiast się zwężać, rozszerzą się, a w konsekwencji do wnętrza oka dotrze więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Czy zabarwienie szkieł ma znaczenie? Owszem. Kolor brązowy najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, które odpowiada za najbardziej intensywne odczuwanie olśnienia. Jednocześnie jednak wpływają na podkręcenie zieleni trawy na tle niebieskiego nieba. Szary i szarozielony nie zmieniają kolorów otoczenia. To z kolei ułatwia ocenę odległości. Kolory żółty i pomarańczowy poprawiają kontrast widzenia w pochmurny dzień.

Ale ważny jest też stopień zabarwienia szkieł. Wystarczy 70-75 procent, ale jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, sięgnijmy nawet po szkła o zabarwieniu 90 procent.

Niepełna ochrona

Wiemy, że to zabrzmi strasznie, ale prawda jest taka, że same okulary przeciwsłoneczne nie dają oczom pełnej ochrony. Dopiero dodatkowa powłoka antyrefleksyjna i filtr polaryzacyjny sprawiają, że neutralizowane są oślepiające odblaski światła, takie jak np. rzuca woda, mokry asfalt czy piasek. Dodatkowo jednocześnie zwiększają kontrast i podkreślają kolory, ale bez ich przekłamania.

Na zdrowie!

Najważniejszą rzecz zostawiliśmy na koniec. Otóż okulary przeciwsłoneczne chronią przed chorobami, i to groźnymi. Promienie słoneczne, przedostając się do oka, mogą stać się przyczyną wielu chorób, takich jak choćby zaćma, skrzydlik, czerniak czy degeneracja plamki żółtej (tej części oka, która odpowiada za rozpoznawanie szczegółów). Dlatego ich noszenie to nie jest jakaś fanaberia czy element dzisiejszego looku, ale po prostu MUST HAVE!

Przeczytaj także:

http://www.optykadeka.pl/uncategorized/jakie-szkla-korekcyjne-wybrac-optyka-deka/

http://www.optykadeka.pl/uncategorized/jak-wybrac-pierwsze-oprawki-wybierz-pierwsze-oprawki/